Jestem szczęśliwym mężem i ojcem – mojej rodzinie poświęcam sporą część swojego czasu. Współtworzę firmę doradczą i prowadzę własną działalność gospodarczą. Jestem też facetem, który ma swoje pasje i chciałby mieć na nie czas, ale chciałby też mieć chwilę odpoczynku… Do dyspozycji mam 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Dokładnie tyle samo co Ty i wszyscy inni ludzie na świecie 🙂
Czym jest balans w życiu, jak go osiągnąć i nie zwariować? Dowiesz się o tym z poniższego artykułu.
6 kluczowych obszarów balansu w życiu
Bardzo lubię się uczyć, ale zanim popełnię własne błędy i wyciągnę wnioski. Minimalizuję ryzyko, ucząc się od tych, którzy już pewną drogę przeszli. Jakiś czas temu poznałem koncepcję kluczowych obszarów balansu w życiu, o których wspominali wielokrotnie zarówno Fryderyk Karzełek jak i Mirek Burnejko (obydwu rozwojowo bardzo cenię).

Chodzi o to, żeby w życiu mieć balans pomiędzy tymi obszarami i o każdy z nich zadbać (oczywiście niekoniecznie w takim samym stopniu każdego dnia).
A może tych obszarów balansu w życiu jest więcej?
Jest też wersja rozszerzona zawierająca obszar Duchowości, a więc wszystko to, co związane z naszą Wiarą i rozwojem sfery Duchowej.

Tak naprawdę, korzystając ze zdrowego rozsądku każdy z nas może stworzyć własne koło balansu w życiu zamieszczając w nim te kategorie, które są dla danej osoby ważne.
Dwa przykłady zachwiania balansu w życiu
1. Skupiając się głównie na pracy poprawiasz swoje finanse. Bardzo często jednak w konsekwencji nie masz czasu dla rodziny. Relacja z żoną i dziećmi się pogarsza, co może powodować konflikty. Pracując zbyt dużo często przestajesz dbać o swoje zdrowie, które się pogarsza. Nie masz też czasu na hobby, więc stajesz się coraz bardziej zmęczony i sfrustrowany.
2. Jeśli skupisz się tylko na Rodzinie to w konsekwencji możesz zaniedbać kwestie zawodowe, rozwoju, zdrowia i czasu wolnego. Będąc mniej wartościowym pracownikiem mogą pogorszyć się Twoje finanse (zwłaszcza w tym niepewnym czasie). Mając gorsze finanse kupujesz często jedzenie gorszej jakości co z kolei przekłada się na zdrowie Twoje i Twojej rodziny. Zaczynasz być sfrustrowany i nerwowy…
Jest to więc ciąg przyczynowo – skutkowy, który może wywołać lawinę zdarzeń – trochę jak w poniższej reklamie
Jakie są 4 główne problemy z utrzymaniem balansu w życiu?
Nasze życie bardzo dynamicznie się zmienia. Często trudno nam za tym nadążyć. Poniżej opisałem 4 główne problemy związane z kwestią jak osiągnąć balansu w życiu (z mojego doświadczenia):
- Nie wszystkie obszary mają terminy i wywierają presję
Praca – tam są zawsze terminy, jasno określone zadania i presja czasu. Jeśli jest to jedyny obszar z terminami, to nasz mózg naturalnie zwraca nam uwagę na ten obszar i poświęcamy mu najwięcej czasu, odkładając inne strefy na później. - Wydaje nam się, że niektóre tematy mogą poczekać
Często takie rzeczy jak hobby, czas wolny czy zdrowie odkładamy na później. Zakładamy, że mogą teraz poczekać. Jeśli jednak chcemy pracować efektywnie i mieć dużo energii dla naszej rodziny to czasem 2 godziny nieobecności w domu tygodniowo poświęcone na czas dla siebie skutkują dużo większą energią przez cały tydzień dla najbliższych i poprawą relacji. - Nie patrzymy na czas jako dobro luksusowe
Dawniej ludzie mieli czas. Często się spotykali, a do znajomych można było wpaść bez zapowiedzi. Teraz każdy ma wypełniony kalendarz i ciągle nadrabia zaległości.
Czas stał się towarem luksusowym. Ważne jest, żeby dostrzec gdzie go aktualnie tracimy i co możemy zrobić, aby odzyskać czas. Może robiąc zakupy tylko raz w tygodniu zamiast codziennie. Raz w miesiącu zjeść z rodziną obiad w restauracji zamiast 3h spędzać w kuchni, wyeliminować czynności, które dają nam pozorne szczęście, a zaburzają balans.
Więcej o tym przeczytasz w moim wpisie o sztuce odejmowanie – kliknij tutaj. - Brak świadomości relacja przyczyna – skutek przy zachwianym balansie
Przy codziennym zabieganiu często brakuje nam czasu na refleksję. Refleksja to wyciągnięcie wniosków (choćby na koniec dnia) co wpłynęło na moją nerwowość, zmęczenie, albo niską efektywność. Nie robiąc refleksji bardzo często powielamy te same błędy nie poprawiając siebie.
Moim częstym błędem kiedyś było niewyspanie i brak energii od rana. Uważałem, że to przez małe dzieci, które się budzą w nocy. Okazało się, że jedną z głównych przyczyn były złe nawyki przed snem. Często, gdy już dzieci zasnęły, to siadałem przed ekranem oglądając filmy, a czasem też „relaksowałem się” zimnym piwkiem. Szedłem spać po 23, a rano budziłem się niewyspany.
Dzięki refleksji wprowadziłem zmiany, o których pisałem już na blogu (kliknij tutaj) i teraz mój dzień jest dużo lepszy.
Zacznij od DLACZEGO czyli pierwszy krok do zmiany
Simon Sinek już ładnych parę lat temu opisał fenomen Złotego Kręgu. W skrócie chodzi o to, że nasza motywacja do podjęcia działania nie wynika z tego Co chcemy zrobić, ale Dlaczego to jest dla nas ważne.
Jeśli więc zastanawiasz się jak osiągnąć balans w życiu, Twoim pierwszym krokiem nie powinien być plan działań (Co i Jak chcesz wykonać), ale odpowiedzenie sobie na pytanie DLACZEGO chcesz odzyskać balans w życiu. Dlaczego ten temat jest dla Ciebie ważny.
Pełne zrozumienie odpowiedzi na te pytania pomoże Ci w osiągnięciu celu i utrzymaniu konsekwencji w działaniach, które Ciebie czekają.

Dlaczego o tym piszę? Bo za dużo w naszym życiu jest tempa i związanego z nim bezrefleksyjnego działania. Uważam, że to ważne żebyśmy nie tylko wyznaczali cele, ale i też wiedzieli kim chcemy być – dla naszych żon, dzieci, rodziny, przyjaciół czy współpracowników.
To świadome Dlaczego ma nam pomóc wprowadzać zmiany w naszym życiu.
Jeśli masz swoje sprawdzone sposoby na utrzymanie balansu w życiu to podziel się nimi w komentarzu – robiąc to dasz wartość innym osobom, które chcą wprowadzić zmiany w swoim życiu.

Pasjonat efektywności, rozwoju, podróżowania i… zdrowego rozsądku.
Szczęśliwy mąż oraz ojciec dwójki dzieci. Pomysłodawca projektu Efektywny Tata, którego celem jest szczęśliwe życie i pozostawienie otaczającego świata w lepszym miejscu między innymi poprzez balans pomiędzy najważniejszymi aspektami życia.